1. Odlučite koje sastojke želite u svom omletu – nastojte se ograničiti na dva do tri. Za klasični omlet možete upotrijebiti sir cheddar, šunku, gljive, papriku, rajčicu, luk ili svježe začinsko bilje. Ako vam se jede malo drugačiji omlet, neka izbor padne na brokulu, sir brie, ili kukuruz i salsu.
2. Pažljivo odaberite tavu koju ćete koristiti – za omlet je bitno da ima neljepljivu površinu. Zagrijte tavu na srednjoj temperaturi, dodajte žličicu maslaca i tek tada dodajte omlet. Da biste okrenuli omlet, upotrijebite silikonsku špatulu. Dobit ćete iznimno ukusan omlet koji uz to lijepo izgleda. Da biste ga lakše izvadili iz tanjura, polako ga protresite lijevo-desno kako se ne bi zalijepio za rubove tave.
3. Pažljivo odaberite jaja koja ćete upotrijebiti u omletu. Neka jaja malo odstoje na sobnoj temperaturi prije nego ih iskoristite.
4. Ako želite dobiti lagan i prozračan omlet, dodajte mlijeko ili vrhnje. Omjeri su važni: dovoljna je žlica mlijeka ili vrhnja za svako jaje.
5. Dobro istucite jaja – za prozračan omlet, potrebno ih je istući vilicom (a ne mikserom). Ako želite souffle omlet, prvo istucite bjelanjke pa tek onda dodajte žumanjke.
6. Pazite da omlet ne pregori. Radi se o osjetljivom jelu koje ne smije posmeđiti jer će na taj način izgubiti laganu teksturu. Na početku pecite omlet na visokoj temperaturi i tek mu pred kraj smanjite temperaturu.
7. Pripremite sastojke odmah na početku – omlet je vrlo brzo gotov, pa je dobro unaprijed spremiti sve sastojke prije stavljanja omleta na vatru.
8. Pripremite omlet u tavi pokrivenoj poklopcem. Na taj će način vaš omlet biti lagan i ukusan.
9. Ako spremate omlet sa zelenim biljem (peršinom, ljutikom, bosiljkom, itd.), dodajte ga tek nakon što ste maknuli omlet s vatre, prije samog posluživanja.
Mmmm… već žudimo za slasnim omletom!