Jedno od najvažnijih blagotvornih svojstava ribe je omega-3. Radi se o tvari koje naše tijelo ne može samo proizvesti već ju unosimo putem ribe, avokada, chia sjemenki i drugih namirnica. Česta konzumacija ribe poboljšava cirkulaciju i jača srce te smanjuje rizik od srčanog udara. Riba je jedina hrana životinjskog porijekla koju je dozvoljeno jesti petkom tijekom korizme.
Neki od omiljenih načina spremanja ribe su prženje u kukuruznom brašnu ili pečenje u pećnici, no postoje brojni drugi načini kako možete spremiti ovaj zdrav izvor bjelančevina. Ribu možete konzumirati sirovu, konzerviranu ili kuhanu.
Sirova riba
Sirova se riba jede kao sushi, japansko jelo koje je postalo popularno diljem svijeta. Sushi se obično služi u obliku rolica koje sadrže rižu, alge, povrće, ribu ili neke druge sastojke. Najčešće korištene vrste ribe za sushi su losos i tunjevina.
Konzervirana riba
Konzervirana riba se najčešće jede dimljena ili marinirana u octu. Heringa, skuša i losos su izvrstan odabir za ovakvu vrstu jela.
Kuhana riba
Ribu možemo ispeći u pećnici, skuhati u juhi i ispržiti. Pečena riba bit će odlična uz povrće i umak koji daje poseban okus ribljem mesu (npr. šaran), ili uz jednostavan umak baziran na medu (npr. losos).
Jedno od najpoznatijih ribljih jela su riblji fileti servirani uz pomfrit. Da biste dobili ukusnu i hrskavu ribu, uvaljajte filete u kukuruzno brašno ili krušne mrvice u koje ste prethodno dodali vaše omiljene začine. Za najbolji okus i teksturu, iskušajte šarana ili pastrvu.
Za najfiniju riblju juhu, najbolji će izbor pasti na šarana!