Za većinu nas, okus je prvi faktor koji odlučuje u izboru hrane. Zdrava prehrana se pogrešno povezuje s nedostatkom okusa, restriktivnim i lošim dijetama. Okus ne bi trebao nedostajati u zdravoj prehrani.
Uloga okusa u zdravoj prehrani
Hrana nije samo za preživljavanje, ona je i jedno od najvećih životnih zadovoljstava. Bez obzira koliko vam je uravnotežena prehrana, nije održiva ukoliko joj nedostaje okus i ako se u potpunosti odreknemo hrane koju volimo. Dok god dobivamo potrebnu dnevnu količinu energije od hranjivih sastojaka (cijelo zrno ili pahuljice, voće, povrće, sjemenke, mlijeko, jaja, riba, meso) male porcije hrane koju najviše volimo (slatkiši, grickalice i proizvodi s visokim udjelom masti) su prihvatljive.
O okusima se ne raspravlja ali mogu se naučiti. Prehrambene navike kod djece i blizanaca su prilično istraživane, sa zaključkom kako socijalno okruženje utječe na odabire hrane puno više nego geni. Djeca stvaraju svoje navike kroz obitelj. Ako netko u obitelji ne voli brokulu, to nije genetski, to je isključivo izbor oblikovan različitim faktorima i predrasudama o okusu povrća.
Edukacija okusa
S malo napora i uz progresivni napredak, prehrambene navike se mogu promijeniti. Čak i ako volite pomfrit, šniclu, gulaš i salatu kao dekoraciju, ne znači da ne možete sebe naučiti voljeti salatu.
Usvajanje zdravog načina prehrane radi se postepeno, a ne dan za dan ili od ponedjeljka. Postepeno uvođenje hrane koja je hranjivija i smanjenje količine ili učestalosti obroka dovest će do zdravijih, novih navika.
S vremenom će salate postati glavno jelo obroka, a čak ćete se i zaželjeti salate nakon par dana bez nje. Može se dogoditi da nakon putovanja na kojem ste probali najukusnija tradicionalna jela prihvatite lakši jelovnik s puno salata i voća. Ovo nije zato što želite izgubiti 2kg koji su se nakupili tijekom praznika, već zato što će organizam tražiti lakšu hranu, nešto na što ste navikli.
Okus i blagostanje
Blagostanje nakon obroka postiže se kroz tri važna faktora: društvo, okus i prehrambene vrijednosti. Dobro društvo za stolom može čak i promijeniti percepciju okusa hrane. Ravnoteža između okusa i hranjive vrijednosti je ključna, a sada nam je lakše postići ravnotežu uz pomoć mnoštva recepata koji predlažu zdravije varijante običnih jela.
Što je potrebno? Malo vremena kako bismo shvatili što uistinu volimo, čega se možemo odreći i što možemo pretvoriti u zdraviju opciju na našem jelovniku.