Za mesne recepte
Dodajte sol i papar po ukusu, ali nemojte zaboraviti na detalje koji će pretvoriti mesne recepte u kulinarske radosti. Isprobajte začine poput peršina, timijana, ružmarina ili lovora. Njihovi su intenzivni okusi prikladni za razne recepte, od gulaša, roštilja, tjestenine s mesom, juha, do priprema marinada ili dimljenog mesa.
Ako nemate svježeg peršina ili ružmarina doma, možete ih zamijeniti sušenom verzijom. Iako im aroma neće biti jednako intenzivna, dobit ćete jednaki efekt ako dodate nešto veću količinu. Možete se odlučiti i za češnjak, origano, mljevenu papriku ili metvicu jer oni odlično nadopunjuju recepte s piletinom. Kadulja, kao i zrna gorušice ili kopra, su izvrsna ideja ako pripremate svinjetinu, a za govedinu ili janjetinu isprobajte ljute začine poput čilija (sušene ljute papričice) ili đumbir.
Korijandar je također popularan začin jer je veoma svestran. Sličan je peršinu i ide uz kuhana jela, juhe i salate. Za mesne recepte možete također koristiti već gotove smjese začine u pravim količinama, poput vrećice “Maggi ideja za… punjena paprika i sarma”.
Za tjesteninu
Otkrijte svoju kreativnost u kombiniranju začina dok pripremate umake za jela s tjesteninom. Počnite s dodavanjem luka ili češnjaka, listova peršina, origana i ružmarina. Zaokružite okus s ljutom paprikom u prahu, medom ili bosiljkom. Za umake od rajčice možete koristiti sušeno i svježe začinsko bilje. U receptima za tjesteninu s bijelim umakom možete koristiti sušeno bilje kako bi boja umaka ostala svijetla. Ako nemate sve začine kod kuće, najlakše je koristiti već gotovu bazu za umak koja sadrži sve sastojke koji su vam potrebni. U asortimanu “Maggi ideja za…” možete pronaći savršene smjese začina za špagete bolognese, špagete milanese, penne arrabbiata ili špagete carbonara.
Za ribu
Bez obzira dodajete li začine direktno na ribu ili u umak, možete se odlučiti za jednostavne sastojke koje vjerojatno već imate u kuhinji. Riba će dobiti poseban okus u kombinaciji s limunovim sokom ili kiselim umacima. U toj kombinaciji, dodajte kopar, đumbir, timijan ili lovor list. Ukoliko preferirate ribu na žaru, sušeno začinsko bilje dodat će suptilnu aromu koja će izvrsno nadopuniti okus. Najbolje je da se, uz sol i papar, odlučite za samo jedan glavni začin kako biste postigli uravnotežen okus. Timijan i kopar imaju snažnu aromu, bilo da su u sušenoj ili svježoj inačici.
Kod recepata za pečenu ribu, brodete ili umake možete dodati začine poput češnjaka, ljute paprike ili kima. Ovisno o dodanoj količini i vašem ukusu, možete dobiti intenzivnu ili čak ljutu aromu.
Za salate i ostale recepte bez mesa
U receptima bez mesa možete spojiti nekoliko vrsta začina i stvoriti lagani obrok jedinstvenog okusa. Dok je kod mesnih recepata najbolje upotrijebiti jedan glavni začin, kod onih bezmesnih možete isprobati različite kombinacije. Bilo da se radi o krumpiru, gljivama, kupusu ili pečenim paprikama, češnjak je provjereni sastojak. Možete ga kombinirati s timijanom, mljevenom paprikom, ružmarinom i đumbirom. Isprobajte zeleno začinsko bilje poput ružmarina, bosiljka ili peršina u ljetnim salatama, kanapeima i ukusnim umacima od rajčice. U njihovoj sušenoj verziji možete u njima uživati tijekom čitave godine.
Nemojte zaboraviti da đumbir u prahu pruža poseban okus u kuhanim receptima, pa ga dodajte tijekom spremanja jela. Na kraju možete upotrijebiti listiće bosiljka, peršina ili svježeg kopra za ukras i prezentaciju.
Zašto koristiti začine u hrani?
Jeste li znali da su začini bogat izvor vitamina? Peršin i korijandar su poznati po vitaminu C i A, timijan i ružmarin pomažu s probavom, a češnjak prirodno ojačava imunitet. Možete ih koristiti i u kreativnim kulinarskim dekoracijama, ali i za jelo. Uz samo nekoliko začina koje imate pri ruci, običan obrok možete brzo pretvoriti u gozbu za sva osjetila.
Koje začine vi uvijek imate kod kuće?