Stalno miješajte
Bitno je da neprestano miješate rižu kako bi zrak stalno cirkulirao i kako bi se postigla kremasta tekstura. Ako ne miješate dovoljno, riža će se lijepiti i zagorjeti. Kad govorimo o savršenom rižotu, neizostavno je stalno miješanje jer riža postaje kremasta upravo zbog kretanja zrna u posudi.
Nemojte dodati svu vodu odjednom
Ako dodate svu vodu odjednom, dobit ćete običnu kuhanu rižu. Dodajte vodu (ili neki temeljac koji volite) postepeno; pričekajte da riža upije količinu vode koju ste dolili, pa tek onda dodajte još.
Upotrijebite točnu količinu vode
Zapamtite da je omjer vode i riže četiri šalice vode naspram jedne šalice riže.
Kuhajte rižu dok ne postigne željenu postojanost
Poput tjestenine, riža mora biti al dente - kuhana, ali pomalo tvrda kad ju jedete. Zapamtite, ne pravite puding od riže!
Koristite manji lonac
Ako je lonac u kojem kuhate rižoto preširok, kremasti sloj koji inače nastaje stalnim miješanjem neće se formirati. Još jedan problem kod prevelikog lonca je u toplijim i hladnijim dijelovima dna lonca, budući da se toplina plamena ne može jednako rasporediti po cijeloj površini. Upotrijebite lonac koji odgovara veličini plamena na štednjaku.
Kuhajte na srednjoj temperaturi
Rižu treba kuhati na srednjoj, umjesto na niskoj temperaturi.
Dodajte već kuhano povrće u rižu
Ako želite dobiti fin rižoto, dodajte mu povrće koje ste prethodno skuhali odvojeno. Ovo je posebno bitno za povrće koje u sebi sadrži puno vode (špinat, gljive, ljutika itd.)
Dodajte sir na kraju
Sirevi parmezan i mascarpone dodaju se na sam kraj kuhanja rižota. Jedino je na taj način moguće dobiti potpuno kremast i ukusan rižoto.
Izaberite klasični recept
Ako niste nikad kuhali rižoto, najbolje je rješenje za prvi put odabrati osnovni recept (pileći temeljac, sir i maslinovo ulje).