Razdoblje posta donosi promjene u dnevnoj prehrani, ali može biti i prilika za isprobati nove stvari. Hrana na bazi biljaka često krije puno više hranjivih sastojaka nego što ste mislili, važno je da u prehrani imate zastupljeno sve tijekom posta - kao što su proteini.
Predstavljamo vam listu 6 proteina iz povrća koji će vam osigurati uravnoteženu prehranu tijekom posta.
Quinoa
Quinoa je dio obitelji drevnih žitarica, koja je kroz tisuće godina pretrpjela jako malo genetskih promjena. Osim velike količine proteina, sadrži i druge hranjive sastojke poput željeza i magnezija, ali i veću količinu vlakana od mnogih drugih žitarica.
Možete zamijeniti rižu quinoom u svim posnim receptima, a ova divna žitarica je savršena i za salate, juhe i gulaše.
Tofu
Tofu je vegetarijanska hrana koja se dobiva iz sojinog mlijeka. Soja je jako popularna kod vegetarijanaca zbog visokog sadržaja proteina, željeza, kalcija i fosfora.
Uživajte u raznolikosti primjene tofu sira, jer će on preuzeti okuse iz druge hrane u kojoj se kuha. Pomiješajte ga u tavi sa malo umaka od soje, vaših najdražih začina, uljem sezama i malo meda, a možete dodati i češnjaka i ostalog povrća.
Možete ga dodati i u svoj jutarnji šejk za dodatni protein tijekom razdoblja posta!
Grah
Osim što ima visok sadržaj proteina, grah sadrži i druge hranjive tvari potrebne vašem organizmu kao što su željezo, cink, magnezij i vlakna. Preporuča se za bolju probavu, a njegova tekstura ga čini zamjenom za životinjski protein u puno jela. Na primjer, možete se odlučiti za burger od graha tijekom posta.
Za burger od graha pomiješajte konzervu crvenog graha, krušne mrvice i luk koji ste propržili, par žlica brašna i dodajte najdraže začine. Zatim ga zapecite na srednjoj vatri u tavi.
Slanutak
Slanutak je bogat vlaknima i proteinima i nezaobilazni je dio mediteranske prehrane. Može se jesti u salati ili gulašu, ali jedno od najpopularnijih jela od slanutka je hummus. Pomiješajte dvije konzerve slanutka s maslinovim uljem, pastom od sezama (tahini), dva češnja češnjaka, sol, papar, kim i limunov sok. Možete eksperimentirati što se tiče količine kako biste dobili savršeni hummus za vas. Možete dodati i druge okuse, poput paprike.
Bademi
Bademi su odličan izvor proteina - samo 100g badema sadrži 21.15g proteina. Bogati su i vitaminom E, što znači da su važan izvor antioksidansa. Mogu vam pomoći oko održavanja tjelesne težine. Konzumiranje badema može imati dobrobiti za kardiovaskularni sustav i može spriječiti pojavu dijabetesa.
Preporuča se da se badem jede s ljuskom, kako bi se iskoristili svi hranjivi sastojci. Probajte zamijeniti jednu ili dvije užine dnevno šakom badema. Tijekom posta možete ih nasjeckati i dodati u salatu, sojin jogurt ili sojino mlijeko sa žitaricama.
Maslac od kikirikija
Maslac od kikirikija je bogat hranjivim sastojcima, koji kada se umjereno konzumira, može imati dobrobiti za vaš organizam na duge staze. Osim što je ukusan, sadrži protein, magnezij, kalij, vitamine E i B6. Iako je savršen ujutro na komadu kruha, možete ga dodati u dressing za salatu. Samo pomiješajte dvije žlice ovih sastojaka: maslac od kikirikija, soja umak, med, ocat. Zatim dodajte češnjak, đumbir i malo vode kako biste postigli željenu gustoću.
S toliko ukusnih izbora, nećete ni znati da postite!