Lisičarke
Lisičarke su jestive gljive voćne arome s visokim sadržajem vitamina C i D. Poznate kao žuto šumsko blago, lisičarke se smatraju ponajboljim divljim gljivama. Imaju čvrstu teksturu koja može zamijeniti meso u veganskim jelima. Konzumacija sirovih lisičarki se ne preporuča. Jedno od najpoznatijih jela je gulaš s lisičarkama, no možete ih spremiti i s češnjakom, kao prilog ili dodati u pripremi rižota, tjestenina i povrtnih variva.
Šampinjoni
Šampinjoni su najučestalija i najpoznatija vrsta gljiva u našim krajevima. Ova vrsta gljiva je poznata po malom broju kalorija i udjelu masti, a znanstvenici su otkrili da ima četiri puta više antioksidansa nego pileća jetrica. Šampinjoni su super namirnica pa ih slobodno spremajte u kombinaciji s tjesteninom, slanim pitama, varivima, na žaru ili punjene.
Bukovače
Bukovače su jedne od najsvestranijih gljiva na svijetu. Veoma su popularne i jednostavne za uzgoj. Imaju profinjeni okus, a boja im varira od sive do ružičaste, ljubičaste i žute. Bukovače možete sotirati na češnjaku i mladom luku, kuhati ih u woku, dodati u slane pite, tjestenine i juhe, te ih čak i pržiti.
Portobello gljive
Portobello gljive osnažuju imunitet, smanjuju rizik nastanka raka, pomažu kod konstipacije i doprinose gubljenju težine. Možete ih puniti sirom i drugim povrćem, spremiti s tjesteninom, koristiti kao zamjenu za meso u burgerima ili ih dodati na bruskete, u slane pite, kremaste juhe, salate i umake. Bit će izvrstan prilog uz meso.
Shiitake gljive
Shiitake gljive su posve jedinstvene! U usporedbi s ostalim povrćem, imaju visok sadržaj vitamina, minerala, antioksidansa i ostalih hranjivih tvari. Iako shiitake gljive uglavnom rastu u Aziji, one postaju sve popularnije i na drugim kontinentima. Možete ih pripremiti s kozjim sirom i raguom od šparoga. Dobro će pristajati i u salati od kvinoje, u jelima od riže, u zapečenoj tjestenini ili na azijski način s rižinim rezancima.
Cremini gljive
Cremini gljive često nalazimo po tržnicama, a prepoznajemo ih po smeđoj boji, čvrstoj teksturi i boljem okusu od uobičajenih bijelih gljiva. Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, bjelančevina i vitamina B, cremini gljive također se smatraju super namirnicom. Budući da štite kardiovaskularni sustav te smanjuju i sprečavaju kronični umor, imaju povoljan utjecaj na zdravlje. Cremini gljive možete puniti nadjevom, dodavati u omlete, guste juhe, tjestenine ili rižu, sotirati, koristiti kao prilog na pizzi ili ih jednostavno poslužiti u umaku od kiselog vrhnja.
Iako možda izgledaju kao obično povrće, uvođenje gljiva u vašu prehranu donijet će pozitivne učinke vašem zdravlju te učiniti vaše obroke ukusnijima i zasitnijima. Nastavite istraživati različite recepte i vrste gljiva, te uživajte u učinku koje imaju na vaše tijelo!